Skip to Content

Sürüm 10.5

Sürüm 10.5

10.5 sürümünde birçok yenilik gelmiştir. Sunucudaki yenilikler çok fazla olduğu için tüm ArcGIS for Server ürün ailesinin ismi ArcGIS Enterprise olarak değişmiştir. ArcGIS Enterprise'ı oluşturan yazılım bileşenleri aynı kalmakla birlikte; ArcGIS Enterprise, Esri sunucu yazılımını tamamen yeni bir seviyeye getiren yeni ve heyecan verici özellikler sunuyor. "Portal to Portal Collaboration" ile Portal'ınızın gücünü genişletmenizi sağlayan bir özellik gelmiştir. Portal işbirliği; haritalarınızı, uygulamalarınızı ve içeriğinizi birden fazla Portal arasında güvenli bir şekilde paylaşmanıza olanak tanır. Önemli yeniliklerden bir diğeri ise kullanıcıların hem mekansal hem de mekansal olmayan verileri etkileşimli olarak keşfetmelerini sağlayan web tabanlı yenilikçi bir uygulama olan Insights for ArcGIS’tir. İlk kez, tek bir ArcGIS uygulamasında kullanıcılar Microsoft SQL Server ve SAP HANA, Microsoft Excel tabloları gibi kurumsal veritabanlarından analizlerine veri ekleyebilir.

ArcGIS Desktop (Masaüstü)

ArcMap

ArcGIS Pro 1.4

ArcGIS Pro 1.4, standart arayüzdeki geoanalytics ve raster analiz araçlarını içerir. Bu yeni araçlar diğer tüm coğrafi işlem araçları gibi çalışmaktadır. Web CBS uygulaması ile ArcGIS sunucularının raster analizi ve işleme güçleri artabilir, böylece kullanıcılar daha hızlı sonuç elde edebilir ve bunları kuruluş içinde paylaşabilirler. Ayrıca, kullanıcılar sahne katmanlarını, ArcGIS Enterprise portalına paylaşabilir ve yayınlayabilir.

ArcGIS Enterprise (Sunucu)

ArcGIS Enterprise

ArcGIS'in 10.5 sürümü ile, kullanıcılar kendi altyapısına eksiksiz bir Web CBS'si yerleştirebilecekler.

ArcGIS for Server teknolojisi için önemli ölçüde dağıtılmış bilgi işlem geliştirmeleri yapılmış ve adı ArcGIS Enterprise olarak değiştirilmiştir. ArcGIS Enterprise, bir kuruluşun kendi altyapısında özel bir Web CBS'si başlatması için gereken her şeyi içerir. Yazılım, kuruluş içerisinde güvenli, ölçeklenebilir, veri odaklı haritalama ve CBS'yi verimli bir şekilde sunar.

ArcGIS Enterprise'ı satın aldığınızda, ArcGIS Server , ArcGIS Portal , ArcGIS Data Store ve ArcGIS Web Adaptör yazılım bileşenlerini edinebilirsiniz. Bu isim değişikliğinin bir parçası olarak, 10.5 ayrıca ArcGIS Server'ın ArcGIS Enterprise dağıtımınız için farklı yetenekleri etkinleştirmek için lisans rolleri getirmiştir . Bu roller; ArcGIS GIS Server, ArcGIS Image Server, ArcGIS GeoAnalytics Server, ArcGIS GeoEvent Server’dır.

ArcGIS Enterprise’ın kurulma işlemi ve yönetilmesi çok daha basittir. Bilgi paylaşımını daha da geliştiren ve departmanlar ve kurumlar arasında yetkili içeriğe erişimin kolaylaşmasını sağlayan portaldan portalı işbirliğine olanak sağlar. ArcGIS Enterprise, hem altyapı hem de yerel bulut dağıtımları (Amazon Web Services, Microsoft Azure ve diğerleri) için tasarlanmıştır ve kuruluşlara altyapı ihtiyaçlarını karşılamak için esnek seçenekler sunar.

ArcGIS Enterprise, yetkili içerik ve bilgi ürünlerini oluşturmak ve paylaşmak için Web CBS kullanarak analitik ve problem çözme yeteneklerini önemli ölçüde geliştirir. Kullanıcılar artık ArcGIS'i veriyle çalışmak için daha fazla yol sunan aşağıdaki premium yeteneklerle genişletme kabiliyetine sahip.

Insights for ArcGIS

Insights for ArcGIS, ArcGIS Enterprise ile çalışan ve harita ve grafikler kullanarak mekansal verilerin araştırılmasını ve analizini destekleyen yeni bir web uygulamasıdır. Hemen hemen her kaynaktan gelen veriler, daha iyi bir mekansal anlayış kazanmak için görselleştirilebilecek ve etkileşime girebilecek çalışma kitaplarında ve kartlarda düzenlenir.

ArcGIS GeoAnalytics Server—Big Data

ArcGIS GeoAnalytics Server, dağıtılmış bilgi işlem gücü sayesinde yer ve zaman analizini önemli ölçüde daha hızlı hale getirir. Bu, tek bir makineye güvenmek yerine birden fazla sunucunun hesaplama gücünün kullanılmasını içerir. Kullanıcılar, günler yerine dakikalar veya saatlerde milyarlarca veri noktasını analiz edebilir ve anlamlandırabilir.

ArcGIS Image Server - Büyük Raster Veri Analizi

10.5'te kullanıcılar kendi büyük veri raster işleme ve analitik iş akışlarını oluşturmak için ArcGIS Image Server'ı kullanabilirler. ArcGIS Pro bu işi yönetmek ve analitik sonuçlar üretmek için bir istemci olarak kullanılır.

Gerçek Zamanlı Olaylar için ArcGIS GeoEvent Server

ArcGIS GeoEvent Server, kullanıcılara, sensörlerden ve cihazlardan ve ayrıca sosyal medya bildirimlerinden  gelen akış verilerine bağlanma ve bunları kullanma yeteneği sağlar. GeoEvent Server ile kuruluşlar en değerli varlıklarını bir harita üzerinde gerçek zamanlı olarak izleyebilirler. Araçlar, uçaklar veya gemiler gibi konumu sürekli olarak değiştiren varlıkları izleyebilirler. Ayrıca hava ve çevresel izleme istasyonları veya şebeke ağ sensörleri gibi sürekli değişen özellikleri toplayan sabit kaynakları da takip edebilirler.