Sürüm 10.3

Sürüm 10.3

10.3 sürümü ile gelen en büyük yenilik ArcGIS Pro uygulamasıdır. ArcGIS platformunun temel masaüstü CBS uygulaması olan ArcGIS Pro; her türlü veriyi entegre etmek, görselleştirmek ve analiz etmek için gerekli araçları sağlar. ArcGIS Pro 64 bit işlemcili bir sistemde çalışma, ArcGIS Online'ın içeriği veya Portal'ın içeriği ile 2B ve 3B veriler için veri görselleştirme, düzenleme ve analiz yöntemlerini bir araya getirmiştir. Programlama bilgisi olmadan uygulama oluşturmayı sağlayan Web AppBuilder bu sürümle sunucuya gelmiştir.

ArcGIS Desktop (Masaüstü)

ArcMap İçin Daha Fazla Araç

 10.3'te ArcMap, yeni analiz ve otomasyon araçları, infografik yetenekleri ve verilerinizi daha verimli yönetmek için araçlar gibi iyileştirmelerle her zamankinden daha iyi. ArcMap’in herhangi bir sürümünü ArcGIS Pro ile yan yana çalıştırılabilir.

Yeni Masaüstü Uygulaması ArcGIS Pro

10.3 Sürümündeki en önemli yenilik ArcGIS Pro uygulamasının sunulmasıdır. ArcGIS Pro , ArcGIS for Desktop ürününün bir parçası olarak yeni bir uygulamadır.

ArcGIS Pro, ArcGIS platformunun temel bileşenidir. Temel masaüstü CBS uygulaması olan ArcGIS Pro, her türlü veriyi entegre etmek, görselleştirmek ve analiz etmek için gerekli araçları sağlar. Bu araçlar, verilerinizi kuruluşunuz genelindeki personel için yararlı olan çeşitli web siteleri, yönetici panelleri ve veri toplama uygulamaları gibi çeşitli bilgilere dönüştürmenize yardımcı olur. ArcGIS Pro, ArcGIS platformunun geri kalanıyla entegre çalışabilir; böylece, yetkili CBS kaynaklarınıza her yerde ve herhangi bir cihazdan erişebilmeleri için yayınlamayı ve paylaşmayı kolaylaştırır.

ArcGIS Pro, Windows platformunda çalışan modern kullanıcı deneyimine sahip 64 bit, çok iş parçacıklı bir uygulamadır. Bunun yanı sıra coğrafi işlem araçlarında geliştirmelere gidilmiştir.  ArcGIS Pro, yerel görüntü içeriği, ArcGIS Online'ın içeriği veya Portal'ın içeriği ile 2B ve 3B veriler için veri görselleştirme, düzenleme ve analiz yöntemlerini bir araya getirmiştir. İçerik hem iki hem de üç boyutlu olarak oluşturulabildiği gibi; detay, harita ve analiz katmanları olarak yayınlanabilir.

ArcGIS Pro'da oluşturduğunuz 3B sahneleri, artık yeni bir Web Sahne Görüntüleyici içeren ArcGIS Online'ı kullanan herkesle paylaşılabilir. Bir web sahnesi; yükseklik katmanları, görüntü katmanları, döşeme katmanları ve detay katmanları dahil olmak üzere katmanlar içerebilir. Daha önce oluşturduğunuz içerik bu sahnelere getirilebilir ve bu sayede kullanıcılar bu bilgileri 3B olarak çalıştırılabilir.

Konum-Zaman Küpü oluşturma araçları eklenmiştir. Bu araçlar, potansiyel olarak çok büyük nokta veri kümeleri ile çalışabilir ve analiz için çok boyutlu bir veri yapısı oluşturur. Hot Spot Analizi, konum zaman küpü veri yapısını girdi olarak alır ve sıcak ve soğuk nokta (hot - cold spot) eğilimlerini tanımlar. Örneğin, suç verileri analizinde yeni, yoğunlaşan, ısrarlı veya seyrek sıcak nokta modellerini bulmak için "Gelişen Hot Spot Analizi" kullanılabilir.

ArcGIS for Server (Sunucu)

ArcGIS Server Manager Kullanarak Sunucu İstatistiklerini Gözle

ArcGIS Server; toplam talep, ortalama yanıt zamanı ve zaman aşımı gibi çeşitli servis istatistiklerini kaydeder ve bunları ArcGIS Server Manager’a grafik veya grafik dizileri olarak rapor eder. Yönetici ve yayımcılar bu bilgileri kullanarak servis aktivitesini gözlemleyip, istemcilerin servisi nasıl kullandığını daha iyi belirlemektedirler.

ArcGIS GeoEvent Extension Stream Services (Akış Servisleri)

ArcGIS GeoEvent Extension for Server ile istemci/sunucu veri akışında düşük gecikme süresini ve gerçek zamanlı veri dağılımını vurgulayan Stream Service olarak andlandırılan yeni bir servis türü ortaya çıkmıştır. Akış servisine bağlanan istemciler anında servise katılarak veri almaya başlamaktadır. İstemciler katılımdan çıkıp sonrasında servise yeniden bağlanmaya ihtiyaç duymaksızın, mekansal ve özniteliksel kısıtları belirleyip yeniden yapılandırabilmektedir.

Portal for ArcGIS , ArcGIS for Server Standard veya Advanced ile Birlikte Kullanılabilir

Portal for ArcGIS, ArcGIS for Server standard ve advanced lisans ile birlikte sunulmakta. Portal for ArcGIS, harita, servis, uygulama ve coğrafi bilgileri kuruluşunuzdaki kişilerle paylaşmanıza olanak sağlar. 

Kuruluşunuzun Yüksek Erişimli LDAP Sunucusu ile ArcGIS Server Yapılandırması

ArcGIS Server, kuruluşunuzun LDAP (Lightweight Directory Access Protocol) identity store’u ile yapılandırdığınızda, ArcGIS Server Manager bünyesinde sadece tek bir LDAP sunucusunu belirleyebilirsiniz. Eğer kuruluşunuzda birden fazla LDAP sunucu mevcut ise ArcGIS Server Administrator Directory’yi kullanarak diğer sunucuları da belirleyebilirsiniz. Bu kuruluşunuzun yüksek erişimli LDAP sunucusu ile ArcGIS Server yapılandırmanıza izin verir.

Geocode (Coğrafi Kodlama) Servisleri İçin Otomatik Tamamlama Önerileri Üretme

Suggest işlemi, bir istemci uygulamasında bir adresin kullanıcı türü olarak üretilmesi için karakter karakter otomatik tamamlama önerilerine izin verir. Bu özellik, önerilen adres eşleşmesi elde medilmeden önce yazılması gereken karakter sayısını azaltarak etkileşimli bir kullanıcı arama deneyimi sunar. İstemci uygulaması kullanıcının aradığı adres, listede görünene kadar kullanıcı tarafından bütün karakter türleriyle girilen önerileri listeleyebilir.

Harita ve Detay Servislerindeki Katman ve Tablo ID'lerini Korumak

ArcGIS 10.2.2 for Server ve önceki sürümlerde, harita ve detay servislerindeki katman ve tablo ID’leri kaynak harita dokümanı değiştirildiğinde korunmamaktaydı. Bu durum güncellenmiş katman ve tablo IDlerini kullanmak için servisleden yararlanan istemci uygulamalarının güncelleştirilmesini gerektiriyordu. ArcGIS 10.3 for Server ile beraber harita ve detay servislerindeki katman ve tablo IDleri artık korunabilmektedir. Bir harita dokümanı oluşturduğunuzda veya değiştirdiğinizde harita dokümanındaki her katman ve tabloların sabit IDlerini otomatik olarak üretebilirsiniz. Bu seçeneği seçtiğiniz takdirde katmanlar ve tabloların ID bilgileri yayınlandıktan veya yeniden yayımlandıktan sonra da korunacaktır; bu durum da harita servisinden yararlanan istemci uygulamalarında bir değiştirmeye ihtiyacınız olmadığı anlamına gelmektedir.

Görüntü Servislerinde Limited Error Raster Compression Yöntemi Mevcut

Limited Error Raster Compression (LERC); görüntü servisi cache konusunda oldukça etkili bir yitimli sıkıştırma metodudur. Format; float, 32-bit,16-bit veya 12-bit gibi geniş piksel bölümlü tek-bant veya yükseklik verisi için önerilen formattır. LERC, float verileri LZ772’ye göre 5 ila 10 kat daha hızlı sıkıştırabilmektedir.

Open Geospatial Consortium (OGC) Servisleri

OGC WFS 2.0 desteği, OGC WMS elevation dimension desteği, OGC WMS işlemleri için fine-grained kontrollerinin izni vardır.

Web AppBuilder for ArcGIS Kullanarak Uygulamalar Oluşturma

Portal for ArcGIS web sitesi, web haritalarınız için tasarım ve web uygulaması oluşturulması konusunda içe yerleşik interaktif sistemler içermektedir. Web AppBuilder ile oluşturulmuş uygulamalar programlama bilgisi gerektirmemektedir ve HTML tabanlıdır; masaüstü tarayıcılarında, tabletlerde ve eklenti gerektirmeyen akıllı telefonlarda çalışabilmektedir. Web AppBuilder, özelleştirebileceğiniz çok çeşitli temalar ve yüksek kalite çıktı, coğrafi işlem, düzenleme ve arama gibi ileri derece işlevselliği sağlamanıza olanak tanıyan gereçlerler (widget) ile gelmiştir. Kuruluş yöneticisi olarak, sizin kurmanız veya yapılandırmanız gereken herhangi bir yazılım yoktur; Web AppBuilder direkt olarak portal aracılığıyla içe aktarır. Üyeler web haritasını kaydettikten sonra doğrudan doğruya Web AppBuilder’a erişebilirler.

Developer (Yazılım Geliştirici)

Geliştiriciler İçin Daha Fazla Fırsat

 Gelişmiş API'larla web geliştirmenin daha iyi, daha güçlü ve daha kolay hale gelmiştir. Tarayıcılara aktarılan gerçek zaman gibi bilgilerle çalışmak için yeni katmanlar, bu katmanlarla çalışmak için yeni görselleştirme yetenekleri ve orantısal sembollerle çalışmak ve nokta yoğunluğu eşlemesi yapmak için yeni işlevler bulunmaktadır. Tüm bunlar JavaScript API'sinde ve web GIS geliştirici modelinde mevcuttur.

Web AppBuilder

10.3'te yeni olan bir diğer alan ArcGIS için Web AppBuilder'in tanıtılmasıdır. Web AppBuilder sadece geliştirici olmayan kullanıcıların uygulama oluşturmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda geliştiricilere Web AppBuilder ile birlikte kullanabilecekleri kendi widget'larını oluşturmalarına da olanak tanır.

Mobil Uygulamalarda Geliştirme

10.3, ArcGIS Runtime kullanarak mobil uygulamalar geliştirmelerine yardımcı olacak sürümlerin başlangıcıdır. Bu durum Esri'nin Collector, Explorer ve Operations Dashboard dahil olmak üzere mobil uygulamaları oluşturmak için kullandığı teknolojiden geliştiricilerin faydalanmasına olanak sağlayacaktır. Yenilikler, farklı mobil platformlar için yerel uygulamalar geliştiren geliştiricilere 3D, gerçek zamanlı, haritalama ve çevrimdışı çalışmada 10.3 yeteneklerini ortaya çıkaracak. ArcGIS Pro ile çalışan geliştiriciler, görevleri otomatikleştirmek için Python'dan yararlanabilir. Geliştiriciler ayrıca ArcGIS Pro'yu .NET için ArcGIS Pro SDK kullanarak eklentilerle genişletebilecekler.