Skip to Content

Sürüm 10.2

Sürüm 10.2

ArcGIS 10.2 sürümü ile Portal for ArcGIS ve ArcGIS GeoEvent Processor ile sunucuya önemli yenilikler gelmiştir. ArcGIS 10.2'deki gelişmeler, sahadaki haritaları bir işletmede kullanmak için geliştirilmiş desteği, birçok yeni coğrafi işlem aracını (geoprocessing tools), yeni veri biçimlerini ve veritabanlarını desteklemeyi ve görüntüler için daha iyi arama yeteneklerini içerir.

ArcGIS Desktop (Masaüstü)

Geliştirilmiş Performans

ArcGIS Desktop paralel işlemede birden çok işlemci / çekirdek desteği var.

Yeni Geoprocessing Araçları

Tablodan Excel'e, Excel'den Tabloya, Optimize Edilmiş Yoğunluk Nokta Analizi, Mozaik Veri Kümesi Öğelerini birleştirme ve daha fazlasını içeren 16 yeni coğrafi işlem aracı gelmiştir.

ArcGIS 10.1 ile Veri ve Harita Belgesi Uyumluluğu

Yeni coğrafi veri tabanlarını kaydetmeye veya belgeleri ArcGIS 10.1 sürümleriyle eşlemeye gerek yok.

DWG Dosya Desteği

2013  versiyon DWG dosyaları için destek

Raster'da Yenilikler

Görüntü için masaüstü araması daha önce dosya biçimine göre arama ile sınırlıydı. Arama dizini, raster ürünler, mozaik veri setleri ve mozaik veri setindeki öğeler için belirtilen yolları aramak üzere yapılandırılabilir ve görüntü anahtarındaki meta verilerden çıkar. Üç yeni raster coğrafi işlem aracı vardır: Mozaik Veri Kümesi Öğelerini Birleştir, Mozaik Veri Kümesi Öğelerini Böl ve Compute Pansharpening Weights.

ArcGIS 3D Analyst Bileşeni

  • LAS veri kümesi: İstatistikler hesaplandığında ArcGIS 10.2'de her LAS dosyası için bir LAS yedek dosyası (.lasx) oluşturulur. Hesaplanan istatistiksel bilgileri ve her LAS dosyası için yeni bir mekansal endeksi saklar. Mekansal dizinler, kaynak lidar verilerine daha hızlı erişim sağlar ve bir LAS veri kümesinin genel performansını geliştirir. İyileştirmeler, daha büyük LAS dosyaları için özellikle etkilidir (ör., 500 MB'den büyük)
  • 3B Web Sahneleri: ArcScene belgeleri artık yeni CityEngine araç setini kullanarak 3B Web Sahnelerine aktarılabilir. 3D Web Sahne çıktısı (.3ws), ArcGIS 10.2 için yeni bir ArcGIS Online öğe türüdür. ArcGIS Online, Portal veya yerel bir Web Sunucusu'na kolayca yüklenebilir ve paylaşılabilir. Bu yeni özellik, 3D verilerinizi bir web tarayıcısında görselleştirmenizi ve paylaşmanızı sağlar.
  • Kural odaklı 3D içerik: ArcGIS 10.2, ArcGIS 3D Analyst kullanıcılarının CityEngine 2013'te yazdığı kural paketlerini mevcut geoprocessing iş akışları ile kullanmalarına izin verir. Çoklu kurallar, uygulanan kurallarla mevcut 2D ve 3D özelliklerden oluşturulur.

ArcGIS Spatial Analyst Bileşeni

Yeni Görünürlük (Visibility) aracı, bir dizi gözlemcinin görebileceği yüzey yerlerini analiz etmek için daha kapsamlı bir yol sağlar. Önceki Observer Points ve Viewshed araçlarından farklı olarak girdi gözlemci özelliklerinin öznitelik tablosundan statik değerler yerine, görünürlük parametrelerini doğrudan araçta tanımlar.

ArcGIS for Server (Sunucu)

Portal for ArcGIS

Portal for ArcGIS,  kurumunuzun diğer üyeleriyle haritalar, uygulamalar ve diğer coğrafi bilgileri paylaşmak için dahili ağınıza dağıttığınız temel bir üründür. Kuruluşunuzun güvenlik duvarının arkasındaki ArcGIS Online'ın yeteneklerini sağlar.

ArcGIS GeoEvent İşlemcisi olarak adlandırılan ArcGIS for Server’a yeni bir bileşenin eklenmesiyle, kuruluşlar geniş kapsamlı gerçek zamanlı verileri anında işleyebilir ve bu geri bildirimlerden ArcGIS istemcilerindeki ilgili bilgileri görüntüleyebilir. 

CBS Servislerinin Portal for ArcGIS Tarafından Desteklenmesi

Portal for ArcGIS, kurumunuzun diğer üyeleriyle haritalar, uygulamalar ve diğer coğrafi bilgileri paylaşmak için dahili ağınıza dağıttığınız temel bir üründür. Paylaştığınız içerik, kuruluşunuza uyacak şekilde özelleştirebileceğiniz bir web sitesi aracılığıyla kuruluşunuzdaki kişilere ulaştırılır.

ArcGIS 10.2 for Server, Portal for ArcGIS ile çalışmasını yapılandırabilirsiniz. Bu, kuruluşunuzdaki kullanıcılara portal aracılığıyla erişebileceğiniz ArcGIS Server'da, harita ve detay servislerini barındırmanıza olanak tanır.

Diğer Yenilikler

  • Veri tabanlarından detay servisleri yayınlanması
  • Harita, detay, görüntü ve WFS servislerinin standartlaştırılmış sorgularının kullanılması
  • ArcGIS Sunucu Yöneticisi geliştirmeleri
  • ArcGIS Online ile artan servis ve uygulama sayısı

ArcGIS GeoEvent Processor for Server Bileşeni

Akış verileri için gerçek zamanlı CBS sağlayan ArcGIS for Server için yeni bir eklentidir. Hemen hemen her türlü veri akışı ile bağlantı kurmanıza olanak sağlar ve belirtilen koşullar gerçekleştiğinde personeli otomatik olarak uyarır - hepsi gerçek zamanlı.

Developer (Yazılım Geliştirici)

ArcGIS Runtime SDK'larında Yenilikler

ArcGIS Runtime SDK’larında yenilikler: ArcGIS Runtime SDK for Android, ArcGIS Runtime SDK for iOS, ArcGIS Runtime SDK for Java (Windows and Linux), ArcGIS Runtime SDK for Windows Phone, ArcGIS Runtime SDK for WPF (for Windows) alanlarında yenilikler gelmiştir.

API’ler

  • ArcGIS API for Flex ile mobil uygulamalar oluşturulabilir
  • JavaScript API'sı için ArcGIS API'sı ile mobil web sayfaları oluşturulabilir
  • Alternatif olarak, üçüncü taraf bir araçla mobil uygulamalar oluşturulabilir