Skip to Content

Sürüm 10.1

Sürüm 10.1

ArcGIS 10.1, ArcGIS ürün ailesinde ek ve geliştirilmiş işlevler içerir. Çeşitli ürün adları 10.1'de değişmiştir. Bunlardan bazıları; ArcInfo’nun ArcGIS for Desktop Advanced olması, ArcEditor’un ArcGIS for Desktop Standard olması, ArcView’ın ArcGIS for Desktop Basic olması şeklinde sıralanabilir. Yazılım geliştiriciler için ArcGIS API for Android ismi ArcGIS Runtime SDK for Android, ArcGIS Engine Runtime ise ArcGIS Engine olarak değişmiştir. Değişen ürün isimleriyle ilgili ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın. Bu sürüm ile Operations Dashboard tanıtılmıştır. Yönetici paneli işlevi gören bu ürün ile haritanızı, sayısal ve sözel bilgilerle destekleyerek kullanabilirsiniz.

ArcGIS Desktop (Masaüstü)

Masaüstü

ArcGIS for Desktop ile kullanıcılar hem ArcGIS for Server hem de ArcGIS Online'da bir web servisi olarak haritalar, görüntüler, coğrafi veriler ve araçlar dahil olmak üzere herhangi bir GIS kaynağına ulaşabilmektedir. Masaüstü kullanıcıları aynı zamanda kendi harita ve katmanlarını kolayca paketleyebilir ve içeriklerinin eksiksiz kontrolünü ve sahipliğini korurken, bu içeriği personel, paydaşlar, ortaklar veya kamuya açık olarak çevrimiçi gruplar için kullanılabilir hale getirebilir.

ArcMap basemap katmanları için desteklenen yeni katmanlar vardır. Bunlar:

  • Nokta yoğunluk katmanları
  • Boyut katmanı
  • TIN ve arazi katmanları
  • Şematik tabaka
  • Jeostatistiksel katmanlar - konturlar ve doldurulmuş konturlar
  • XY olay katmanları
  • Doğrusal başvuru olayı katmanları

Yeni sembol ve stil işlevleri geliştirilmiştir. Örneğin GIF, PNG ve JPEG formatları resim sembolojisi olarak desteklenmektedir. Şifre korumalı olarak PDF dışa aktarım işlemi yapılabilmektedir.

ArcGIS for Server (Sunucu)

Dağıtımda Ek Seçenekler

ArcGIS for Server 10.1, 64-bit Windows ve Linux işletim sistemlerinde çalışarak kullanıcılara yüksek performanslı web düzenlemesi ve önbelleğe alma, anında analiz ve görüntü işleme yeteneklerinin yanı sıra dağıtım için ek seçenekler sunar. VMware ve VCE'nin Vblock platformunda tam olarak sertifikalandırılmasının yanı sıra, ArcGIS for Server, hem Windows hem de Linux'ta Amazon Elastic Compute Cloud üzerinde kullanılabilir. ArcGIS for Server, kullanıcıların web haritalarını doğrudan yüksek kaliteli, geniş formatlı PDF haritaları üretmesini sağlar. Ayrıca, 10.1'de, Standart ve Gelişmiş sürümlerle haritalama ve ileri seviye CBS  hizmetleriyle birlikte, Basic dahil olmak üzere, ArcGIS for Server'ın tüm sürümleri, veritabanından basit haritalama yetenekleri sağlar.

Veri Yönetiminde Değişiklikler

Veri yönetiminde önemli değişikliğe gidilmiştir. Değiştirilmiş Veritabanı Bağlantıları iletişim kutusu ve Veritabanı Bağlantıları Oluşturma coğrafi işlem aracı, ArcGIS Desktop'tan desteklenen bir veritabanına bağlanmanıza ve verileri görüntülemenize izin verir. ST_Geometry veri türünü, Mekansal Araç Oluştur coğrafi işlem aracını kullanarak bir Oracle veya PostgreSQL veritabanına yükleyebilmektesiniz. Rol Oluştur coğrafi işlem aracını kullanarak Oracle, PostgreSQL veya SQL Server veritabanında bir veritabanı rolü oluşturabilirsiniz. Kullanıcıları rollere eklemek için bu aracı da kullanabilirsiniz. Veritabanı tablolarına alanları ekleyebilir, silebilir veya yeniden adlandırabilirsiniz. DB2'nin, SQL Server'ın, Oracle'ın veya Oracle'daki uzamsal olarak etkinleştirilmiş veritabanlarınızda tablolar olarak sakladığınız vektör verileri için geometri, nitelik, sembol ve şablon bilgilerini sunmanıza izin veren yeni bir sunucu türü (ArcGIS Spatial Data Server) mevcuttur.

Python Desteği

Python, artık komut dosyası kullanılan tüm konumlar için bir kodlama dili olarak desteklenmektedir. Bu, etiket ifadeleri, görüntü ifadeleri, köprü komut dosyaları, boyutlar ve doğrusal başvuru taramasını içerir.

ArcGIS Online

ArcGIS Online, kuruluşların coğrafi araçlarını, bulut araçlarını ve altyapısını kullanarak yönetmek isteyen profesyoneller için tasarlanmış, özelleştirilebilir, web tabanlı bir sistemdir. Veri oluşturma ve erişim üzerinde idari kontrole izin verirken, coğrafi bilgileri kuruluş içindeki diğer kişilere kolayca erişilebilir kılar.

ArcGIS Online, şu anda dünya çapında binlerce CBS uzmanı için tam entegre, kullanımı kolay bir portaldır. Kullanıcılar, ek olarak, ArcGIS Online'daki harita, veri ve diğer coğrafi bilgileri depolayabilir ve yönetebilirler, ayrıca binlerce ücretsiz harita, veri seti, servis ve araçlara erişebilirler. Esri, yeni harita, görüntü ve görev (task) servisleri sunmak için ArcGIS Online içeriğini sürekli olarak günceller, böylece kullanıcılar her zaman web üzerinde her yerde en yeni, en doğru ve en iyi kartografik harita ve GIS ürünlerini elde ederler.

Developer ( Yazılım Geliştirici)

ArcGIS Runtime

ArcGIS Runtime, geliştiricilerin masaüstü kullanıcıları için odaklanmış, bağımsız CBS uygulamaları oluşturmasına ve dağıtmasına izin verir. Çalışma zamanı, yetenekleri açısından ArcGIS Engine ve ArcGIS web haritalama API'leri arasında uyum sağlayan küçük, hafif bir dağıtımdır. Hem masaüstü hem de bulut gelişimi için tasarlanmıştır. Hızlı bir ekrana sahiptir ve kurulum gerektirmez; Doğrudan bir CD'den çalıştırılabilir.

Mobil CBS

Mobil geliştiriciler iOS, Android ve Windows Phone cihazları için özel iş uygulamaları oluşturmak üzere bir ArcGIS Runtime Software Developer Kits (SDK) paketine erişebilirler. Geliştiriciler, ArcGIS for Server ve ArcGIS Online'da bulunan güçlü haritalama ve coğrafi kodlama yeteneklerini kullanan uygulamalar oluşturabilir. Bu uygulamalar bir kurumsal ortamda veya Apple App Store, Microsoft Marketplace ve Android Market aracılığıyla kamuya dağıtılabilir.

Uygulamalar: ArcGIS 10.1 ile gelen yeni uygulamalar:

  • Operations Dashboard for ArcGIS
  • Collector for ArcGIS (Android)
  • Collector for ArcGIS (iOS)