Skip to main content

Esri Turkiye Junior Genc Bilginler 2023 Sonuçları Açıklandı

Esri Turkiye Junior Genc Bilginler 2023 Sonuçları 

Cumhuriyetin 100. Yılında ilk öğretim ve lise düzeyinden yarışmamıza katılan ve Coğrafi Bilgi Sistemlerini bu genç yaşta benimseyen genç yetenekler jüri üyelerinin takdirini kazandı.

Bu sene ikincisini gerçekleştirdiğimiz yarışmamız büyük bir ilgili ile karşılandı. Yarışmamıza başvuran 20’ye yakın proje içerisinden, sunduğu çözümler ile öne çıkan 16 proje finale kalarak sunum yapmaya hak kazandı.

Junior Genç Bilginler Yarışması lise ve ortaokul düzeyindeki gençlerin coğrafi okur yazarlığını artırmayı ve dünyamızı anlamak için Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS)’ni kullanmalarını teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Genç katılımcılar yarışmada; müzik, tarih, çevre ve gezi gibi birbirinden farklı birçok konuda Esri ürünleri ile geliştirdikleri çözümlerini aktardılar.

4 Kasım Çarşamba günü çevrimiçi olarak gerçekleşen yarışmamızda jüri üyeliğini MEB Merkez Teşkilatı’ndan Dr. Erkan Dündar, Özel İzmir Amerikan Koleji Coğrafya Öğretmeni Taner Biçki, Mehmet Adil Çulcuoğlu Anadolu Lisesi Coğrafya Öğretmeni Mehmet Arslan, Esri Türkiye CEO’su Barış Uz, Esri Türkiye Pazarlama Müdürü Gülru Belül ve Esri Türkiye Eğitim Takım Lider Utku Şahin gerçekleştirdi.

Yarışmada jüri üyelerinin yaptığı oylama sonucunda dereceye giren projeler;

• Danışmanlığını Şenol Erten’in yaptığı Mamak Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi Alper Bora Tosun “Gordion’u Anlamak” projesi ile,

• Danışmanlığını Muhammet Altundağ’ın yaptığı Pendik Bilsem öğrencileri Tuğrul Kaan İyiyazıcı ve Ahmet Buğrahan Birgül “Kültür Mirası Uzmanı Olabilirsin” projesi ile,

• Danışmanlığını Buket Meydan’ın yaptığı yaptığı Özel Gürçağ İlkokulu öğrencisi Uras Harut  “Dünya’daki Atatürk Anıtları” projesi ile, derece aldı.

Ayrıca danışmanlığını Erkan Çalışkan'ın yaptığı Özel Vizyon Anadolu Lisesi öğrencileri Asude Özdemir ve Melike Sude Çamlıtepe'nin “Sinematik Bakış Açısıyla Coğrafya Derslerinde Coğrafi Başarının ve Harita Okuryazarlığının Arttırılması. The Fall Filmi İncelemesi” projesi Esri Türkiye Pazarlama Ekibi tarafından “Projede Yaratıcılık Ödülü” almaya hak kazanmıştır.

Yarışmada dereceye giren projeler 7.500 ila 2.500 TL arasında hediye çeki ile ödüllendirilmişlerdir.

Ülkemiz gençlerinin konumun gücüne gösterdiği ilgiye teşekkür eder, bu ilgiye desteğimizi sonuna kadar vereceğimizi bildirmekten mutluluk duyarız.

 

Alper Bora Tosun
Çınar Harut
Asude Özdemir ve Melike Sude Çamlıtepe