Skip to Content

CBS Nedir?

Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS), verilerin toplanması, saklanması, analiz edilmesi, kullanıcıya sunulması gibi işlevleri bütünleştiren bir bilgi sistemidir. Kökünü Coğrafya biliminden alan CBS, birçok veri tipinin birleşmesinden oluşur. CBS, hayatımızın her alanına giren mekansal konumların analizi ile birlikte bilgi katmanları düzenleyerek haritalarda ve 3B sahnelerde görselleştirme yapılmasını sağlar. Bu benzersiz yetenekle CBS, kullanıcıların daha akıllı karar vermelerine yardımcı olmak için veriler arası modellemeler yaparak ve ilişki kurarak kullanıcıya daha derin bir bakış açısı sunar.

      

CBS ile Neler Yapılabilir?


Her sektörden binlerce kullanıcı, haberleşmek, analiz yapmak, bilgi paylaşmak ve karmaşık problemlerin çözümü için CBS’den faydalanmaktadır.

Problemleri Tanımlayın

Farklı coğrafyalara göre değişen sorunları CBS ile aydınlatın.

Değişimleri Gözlemleyin

Bir fotoğrafı tanımlamak için binlerce cümle kurulabilir, bir harita ise binlerce fotoğrafla anlatılır. Mekansal ve zamansal değişimleri haritalarla anlatın.

Olayları Yönetin ve Anında Müdahale Edin

CBS gerçek zamanlı duruma bağlı farkındalık sağlayarak, kriz anlarında hızlıca müdahale edin.

Öngörülerle İşinizi Kolaylaştırın

CBS ile trafik tahmini yaparak akıllı rotalar belirleyin. Böylelikle zamanınızı doğru yönetin.

Önceliklerinizi Belirleyin

Mekansal analizler yaparak çalışma alanlarının önceliklerini belirleyin.

Trendleri Takip Edin

Karışık Excel tablolarında gözden kaçırdıklarınızı haritaya üzerinde görerek gözden kaçırdığınız detayları ortaya çıkarın.

CBS Nasıl Çalışır?


CBS teknolojisi, coğrafya bilimlerini anlamak ve diğer verilerle işbirliği sağlamak için araçlar kullanır. Her türlü veriyle birlikte harekete geçirilebilir ve farklı platformlar ile entegre olabilir. 

CBS’yi Kimler Kullanır?


CBS; tüm kanallara katılım, paylaşım ve işbirliği sunar. CBS teknolojisi ile birlikte ilişkilerin nasıl güçlendiğini, verimliliğin nasıl arttığını ve kamusal alanlarla iletişimin nasıl açıldığını keşfedin.